Jak dobře a výhodně koupit nemovitost?

 

Koupě nemovitosti není totéž, jako kupovat předměty denní potřeby. Mít „šťastnou ruku“ při výběru znamená nejen dobře investovat peníze, ale i zajistit si pohodlný a spokojený domov. Jak při výběru domu, bytu, chalupy nebo pozemku postupovat, abyste za pár let nebo měsíců nelitovali?

 

Ať už kupujete jakoukoliv nemovitost, je nejlepší hledat přes realitní kancelář. Pokud si vyberete solidní realitku (jak zvolit tu správnou se dočtete v souvisejícím článku), máte větší jistotu, že nenarazíte na nepoctivé jednání a neproděláte. Naopak, kvalitní realitní kancelář pro vás bude mít širokou nabídku nemovitostí odpovídajících vašim požadavkům a nabídne i široké spektrum dalších služeb, které vám ušetří spoustu starostí.

 

Jak na samotný výběr nemovitosti

Pozor, už v této fázi se můžete stát obětí podvodu. Až budete prohledávat inzerci nemovitostí, dejte si pozor na různé nabídky téže nemovitosti. Stává se, že například jeden byt nabízí více realitních kanceláří. Jestliže na prodej nemá exkluzivitu jedna jediná, nemusí to znamenat nic špatného – prodávající zkrátka nabízí nemovitost přes více realitek. Pokud se ale některá nabídka liší v ceně, může jít o první signál podvodu. Nezřídka se totiž stává, že nepoctiví makléři sledují inzerci konkurence a jejich nabídku pak „vykrádají“. Bez vědomí prodávajícího nabízejí nemovitost za nižší cenu, a když se jim podaří lapit kupce, avizovaná cena vyletí vzhůru. Podvedený je pak jak kupec, tak prodávající i realitní kancelář, se kterou spolupracoval.

 

Ohlídejte si údaje v inzerátu

Serióznost nabídky poznáte už podle kvality inzerátu. Chybí u něho fotografie? Realitní makléř možná ani sám neví, co prodává.

Věnujte pozornost popisu nemovitosti, drobným poznámkám a v neposlední řadě datu aktualizace inzerátu – čím je inzerát aktuálnější, tím lépe.

Inzerát by měl obsahovat i veškeré kontakty na realitního makléře – jméno, telefon a e-mail. Od věci není zkusit makléře kontaktovat a vyptat se ho. Už jeho jednání vám může hodně napovědět. Pokud komunikuje pouze přes SMS, e-maily, odpovídá vyhýbavě a nejasně, je to první signál, že něco není v pořádku.

 

Na všechno se vyptejte

Až budete komunikovat s realitním makléřem, bez ostychu se ho vyptejte na detaily, které jste si přečetli v inzerátu. Zjistíte tak, jestli ví, co prodává. Zeptejte se hlavně na cenu a zdali zahrnuje provize, poplatky a náhrady – ty budete při koupi platit vy, proto byste se o ně měli zajímat.

Až s makléřem proberete vše podstatné, domluvte si s ním prohlídku nemovitosti. Pozor, objevují se případy, kdy si nesolidní makléři nechávají za prohlídku platit! Tomu se rozhodně nepodřizujte. Na prohlídku máte nárok zdarma a kdykoliv – i ve dnech volna.

 

Jednání drhne? Jděte od toho!

Zjistíte-li ve kterékoli fázi, že všechno neprobíhá, jak by mělo, ukončete jednání. Nehřešte na to, že s vámi makléř ztratil nějaký čas a že je to jinak docela sympaťák. Jestliže například stále odkládá termín prohlídky nemovitosti, není schopen dodat všechny požadované dokumenty a nechává vás jednat s prodejcem, je téměř jasné, že není vše v pořádku.

V případě, že jste se přes uvedené fáze už dostali až k samotnému zvažování koupě, nechte si tolik času na rozmyšlenou, kolik potřebujete. Nenechte na sebe nikoho tlačit s tím, že o nemovitost má zájem další kupec a že dokonce nabízí víc než vy. Seriózní makléř a realitní kancelář na vás tlačit nebudou. Je jasné, že dokud neřeknete definitivní ANO, nemovitost zůstane v nabídce a budou další zájemci, rozhodně jim ale realitka nedá přednost před tím, kdo přišel dřív.

Takže nezapomínejte: Dokud jste jednoznačně neřekli, že nemovitost kupujete, nejste nikomu ničím zavázáni!