Když se řekne „exkluzivní smlouva s realitní kanceláří“, mnoho lidí prodávajících nemovitost v první chvíli napadne, že taková smlouva pro ně bude svazující. Jenže dát výhradní právo na prodej nemovitosti jen jedné realitce může být dokonce výhodnější. V čem?
Uzavření výhradní smlouvy v první řadě předpokládá, že jste si vybrali opravdu solidní realitní kancelář a makléře (jak v tomto případě vybírat, si také přečtete na našich stránkách). Této kanceláři se totiž plně svěříte do „rukou“, a je proto důležité, aby vám při prodeji byla dobrým partnerem a poskytla kvalitní služby.
Úspora času a výhodnější cena nemovitosti
V první řadě je výhodou (i když ne tou nejpodstatnější), že nemusíte jednat s několika různými realitními kancelářemi. Ušetříte si tak spoustu času a možná i nervů.
„Vaše“ realitní kancelář vám stanoví co možná nejvýhodnější cenu, za níž lze nemovitost v danou dobu a v konkrétní lokalitě prodat. Při spolupráci s více kancelářemi je naopak problém, že každá si stanoví cenu tak, aby byla pokud možno před konkurencí. Na prodeji tak můžete prodělat.
Nemovitosti, nabízené pod exkluzivní smlouvou, navíc realitní kanceláře zpravidla zvýhodňují – maximálně se věnují kvalitě prezentace i inzerce. Proč? Protože mají jistotu, že na takovou nabídku budou reagovat jen vážní zájemci. V případě, že realitka na prodej nemovitosti výhradní smlouvu nemá, nemá ani jistotu, že ji zájemce při koupi neobejde (např. neobrátí se na konkurenci, která nabízí nemovitost za nižší cenu apod.).
Vyšší důvěra v nabídku
V jednom z minulých článků jsme si také řekli, že nemovitost, která je vidět na mnoha inzertních serverech (a po delší dobu), u potenciálních kupců vyvolává dojem nevěrohodnosti. Je tedy více než pravděpodobné, že bude-li váš byt, dům či pozemek nabízet víc realitních kanceláří , bude sice dobře viditelný, ale rychlejší prodej vám to nezaručí.
Díky exkluzivní smlouvě také budete mít přehled o tom, co se kolem prodeje děje. Realitní kancelář vás bude pravidelně informovat, jaký je stav nabídky a kolik zájemců se na ni ozvalo. V případě, že ve spolupráci s realitním makléřem vyhodnotíte, že nabídka tak docela nefunguje, můžete se domluvit na dalším postupu a změnách ve strategii.
Co by měla výhradní smlouva s realitní kanceláří obsahovat?
Až se rozhodnete podepsat exkluzivní smlouvu s realitní kanceláří, věnujte pozornost jejímu obsahu. Měla by uvádět kupní cenu nemovitosti, výši provize kanceláři, podmínky prodeje, na nichž prodávající případně trvá, specifikace toho, jakým způsobem bude realitka nemovitost propagovat,
podmínky vypovězení smlouvy, sankce za nedodržení (pro realitní kancelář i prodávajícího).
Nezapomeňte si ve smlouvě ohlídat i termín jejího plnění – tedy dobu, na jakou je uzavírána. Nepodepisujte smlouvu na dobu neurčitou. Podepište nejprve např. na měsíc a v případě spokojenosti s prací kanceláře a makléře smlouvu prodlužte.